Sarasota Shell Club

Click here to edit subtitle

2015 Sarasota Shell Show Trophy and Blue Ribbon Winners


Scientific Division

Judges: Alan Gettleman and Charlotte Thorpe

Major Scientific Award winners:

Mote Gold - Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler.

Dupont - Marvelling at Mollusks by Vicky Wall

COA - Etymology of Cone Shells by Harry Berryman

SSC Members award - Mollusks Dredged Off Siesta Key by Lynn Gaulin

Best Self-Collected Exhibit - Siesta Key Sampler by Duane Kauffman

Best Small Scientific Exhibit - the Family Personidae by Vicky Wall

Charles & Violet Hertweck Fossil award - Pinecrest, SMR & APAC Fossils by Ron Bopp

Morrison Young Scientist award - Florida Seashells Then and Now by David Ervin

Shell of Show - Personopsis grasi - Vicky Wall

Shell of Show (self-collected) - Bractechlamys langfordi - Vicky Wall

Fossil Shell of Show - Pleioptygma carolinensis - Ron Bopp

Judge's Special Merit #1 - Siesta Key Sampler by Duane Kauffman

Judge's Special Merit #2 - Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler

Most Beautiful Scientific Exhibit - Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler

People’s Choice for Scientific – Helmets & Bonnets of the World by Pat Linn


Scientific Blue Ribbon winners by category:

1. FL/Caribbean (Self-Collected) – Siesta Key Sampler by Duane Kauffman

2. FL/Caribbean (Collected any manner) – Mollusks Dredged off Siesta Key by Lynn Gaulin

3. Regional Collection (Collected any manner) – Wentletraps by Lynn Gaulin

4. Minor Family – Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler

5. Minor Family – The Personidae by Vicky Wall

6. Fossil Shells - Pinecrest, SMR & APAC Fossils by Ron Bopp

7. Educational - Etymology of Cone Shells by Harry Berryman

8. Educational - Marvelling at Mollusks by Vicky Wall

9. Land and/or Freshwater Shells – Lovely Liguus by Phyllis Gray

10. One Species – Growth Series of Murex Pomum by Lynn Gaulin

11. One Species – Busycon Sinistrum by Amy & Bill Tripp

12. One Case – Gastrochaena by Amy & Bill Tripp

13. Young Scientist – Florida Seashells Now and Then by David Ervin

14. Single Shell (Self-Collected) – Bractechlamys langfordi by Vicky Wall

15. Single Shell (Collected any manner) – Conus adamsonii by Vicky Wall

16. Single Shell (Collected any manner) – Giant Juvenile Cowrie by Sally Peppitoni

17. Single Fossil Shell – Agatized Coral Drusy Shell by Gordon Anderson

18. Single Fossil Shell – Cerithioclava cannoni by Ron Bopp


Artistic Division

Judges: Phyllis Gray and Phil Dietz

Major Artistic Award winners:

Fran Schlusemann Best of Shell Art – Shell Base/Mini Flowers by Fran Schlusemann

Best of Art with Shell Motif – Philippine Sampler by Charles Barr

June Bailey Best of Member’s Art – 3 Sisters by Donna Krusenoski

Best of Commercial/Professional Art – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch

Judge’s Special Merit #1 – Splendor by Cheryl Whitten

Judge’s Special Merit #2 – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch

People’s Choice for Artistic – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch


Artistic Blue Ribbon winners by category:

1. Pictures – Surf and Turf by Charles Barr

2. Miniature Pictures – Tiny/Lovely Flowers by Fran Schlusemann

3. Flower Arrangements – Pretty in Pink by Donna Bartels

4. Mini-Flower Arrangement – Shell Base/Mini Flowers by Fran Schlusemann

5. Jewelry (Single Piece) – Show Off Shell by Karen Paulsen

6. Jewelry (Multiple Pieces) – 3 Sisters by Donna Krusenoski

7. Shell Mirror – Blue on Blue by Diane Heger

8. Shell Mirror – Renaissance by Charles Barr

9. Mosaics – Seaside Champignon by Donna Bartels

10. Novelties – Jonathon Livingstone by Donna Krusenoski

11. Wreath (Non-holiday) – The Sea Wrack by Pat Linn

12. Hanging Item – I’m All About Da Bones by Donna Krusenoski

13. Driftwood Base – Centerpiece by Karen Banko

14. Vase or Flower Container – Vintage Vase by Nora Bevard

15. Miscellaneous Table Item – Philippine Sampler by Charles Barr

16. Miscellaneous Table Item – The Messenger by Mary Hansher

17. Miscellaneous Table Item – Mermaid Dreams by Donna Bartels

18. Artist Beginner – Fossil Cephalopod Watercolor by John Cologrande

19. Junior/Student under 18 years – Rainbow Flower by Emily Powers

20. Shell Related Photography – Nodipecten nodosus fragosus by Vicky Wall

21. Shell Related Painting/Drawing – Spiny Jewel Box by Charles Barr

22. Shell Related Needlework (no kit) – Beach Buddies by Donna Bartels

23. Miscellaneous Shell Related – Grampy’s Shell Emporium by John Cologrande

24. Miscellaneous Shell Related (not created by exhibitor) – Display Mother of Pearl by Pat Amsel

25. Collectible (Not created by exhibitor) – Carved Mother of Pearl by Sue Hobbs

26. Collectible (Not created by exhibitor) – Leper Doll by Charles Barr


Commercial/Professional Green Ribbon winners by category:

1. Picture – Sampler by Cheryl Whitten

2. Miniature Picture – Splendour by Cheryl Whitten

3. Jewelry (Single Piece) – Tiffany Stick Pearl Brooch by Cheryl Whitten

4. Single Valentine – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch

5. Novelties – Rattler by Suzanne Dietsch

6. Holiday Motif – Candelabra by Cheryl Whitten

7. Hanging Item – Tarpon by Gordon Anderson


Snail Parade Yellow Ribbon winners:

1. Most Unique – Mary Jo Bopp

2. Most Beautiful – Angela Sampogna